,

Nigeria 100m Champ Ogunlewe Headline AFN List For All-Africa Games


Gold medalist at the 2015 All Nigeria Athletics Championships, Seye Ogunlewe, has been named in Team Nigeria squad for this year’s All-Africa Games.

The 2015 All Africa Games is slated for Congo Brazzaville and runs from 4 to 19 September, with Nigeria poised to parade 65 athletes at the Pan African championships.

Ogunlewe, who has not reached the IAAF 10.16secs qualifying mark for the World Championships, recorded a Personal best-equaling time of 10.19secs at the National Trials over the weekend to see off two former national champions Ogho-Oghene Egwero and Obinna Metu.

The trio of Ogunlewe, Egwero and Metu will be joined by 31 other male athletes at the championships.

The Athletics Federation of Nigeria (AFN) have also listed 34 female athletes for the All-Africa Games.

Ogunlewe, who did the 4x100m Relays at the 2014 Commonwealth Games in Glasgow, will be making his debut at the All- Africa Games.

Women’s events

100/4x100m

Blessing Ogabare

Gloria Asumnu

Stephanie Kalu

Deborah Odeyemi

Cecilia Francis

Ngozi Onwumere

200meters

Idamadudu Praise Oghefejiro

Ngozi Onwemere

Gloria Asumnu

Lawretta Ozoh

400/4x400m

Patience Okon George

Regina George

Etim Margaret

Ossai Rita Vivian

Adeloye Oluwatosin

800/1500m

Abike Egbeniyi

100meters Hurdles

Lindey Weyinmi

Amusan Oluwatobiloba

400meters Hurdles

Amaka Ogoegbunam

Ajoke Odumosu

Long Jump

Chinazom Amadi

Brume Ese

Euphemia Edem

Triple Jump

Ibrahim Blessing Ibukun

Hope Idhe

Shot put

Claire Uke

Chinwe Okoro

Discus

Claire Uke

Ogunleye Precious

Chinwe Okoro

Javelin

Nwanaga Kelechi

Uhunoma Naomi Osazuwa

Hammer

Rebecca Famurewa

Ogunleye Precious

High Jump

Doreen Amata

Uhunoma Naomi Osazuwa

Moe Sasegbon

Heptathlon

Uhunoma Naomi Osazuwa

Francis Ruth Oluwakemi

Moe Sasegbon

Race Walk

Oguh Faustina

Olude Fadekemi

Men

100/4x100m

Seye Ogunlewe

Ogho-Oghene Egwero

Okeudo Jonathan Nmaju

Obinna Metu

Imhoaperamhe Nicholas

Divine Oduduru

200meters

Odele Tega Peter

Obinna Metu

Ogho-Oghene Egwero

400/4x400m

Chidi Okezie

Nathaniel Samson Oghenewegba

Noah Akwu

Orukpe Erayokan

Tobi Ogunmola

Robert Simmons

110meters Hurdles

Tyrone Akins

Alex Al-Ameen

Martins Ogierakhi

400meters Hurdles

Ukaoma Miles

Henry Okorie

Amaechi Morton

800meters

Hamadjam Soudi

1,500meters

Hamadjam Soudi

5,000meters

Ismaila Sadjo

Long Jump

Samson Idiata

Ezekiel Ewulo

Oladimeji Oluwatoyin

Okpara Theddus

Triple jump

Tosin Oke

Olumide Olamigoke

Race walk

Adeyemi Kazeem

Javelin

Kure Samuel Adams

Friday Osayande

Shot Put

Onwuka Eke Kalu

Coaches

Eric Campbell

Gabriel Okon

Tobias Igwe

Michael Afilaka

Kayode Yaya

Solaja Ayodele

Tony Osheku

Kola Adebayo

Yussuf Alli

Olu Sule

Solomon Aliyu

Gad Onumegbu

Gabriel Opuana

Adebayo Bada

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *